12 fascinujících faktů o kouření

12 fascinujících faktů o kouření

autor: | Led 23, 2021 | Kouření | 0 komentářů

Cigarety jsou taková každodenní věc. Někdo je má rád, jinému hýbají žlučí, ale máme tak nějak pocit, že o nich a kouření víme vlastně všechno. Možná je to ale všechno úplně jinak a cigarety v sobě skrývají různá překvapení. Tak například, věděli jste, že…

# 1 S čím se obchoduje nejčastěji?

Cigarety jsou jedním z nejvíc obchodovaným zbožím na naší planetě. Každý rok je jich ze země do země prodáno asi bilion. V globálu přesahuje tento obchod 400 miliard dolarů – je to bez debat jeden z největších průmyslů.

# 2 Co mají společného cigarety a moč?

Močovina je sloučenina, která tvoří hlavní složku moči. A právě ona, i když synteticky vyráběná, se používá v cigaretách, jako přísada, která dělá chuť cigarety cigaretou.

# 3 Je trestné, aby děti kouřily?

Na rozdíl od toho, čemu většinou věříme, kouření není nelegální v žádném věku. Rodiče se vlastně nedopouštějí ničeho nezákonného, pokud dětem dávají cigarety a děti, kouřící cigarety, které dostanou, také nedělají nic nepřístojného. Pouze prodej tabákových výrobků nezletilým je postižitelný podle zákona.

# 4 Kolik chemických složek obsahuje cigareta?

Cigarety obsahují víc jak 4 000 složek, které mohou během hoření produkovat více než 200 chemických sloučenin. Mnohé z nich poškozují plíce.

# 5 Jak rychle se nikotin dostane do mozku?

Nikotin se dostane po vdechnutí do mozku v rekordním čase 10 sekund. Je pak k nalezení v každé části těla kuřáka, dokonce, jak se ukázalo, i v mateřském mléce.

# 6 Jaká je tajná ingredience současného tabáku?

Asi 20 % cigarety je vlastně tvořeno cukrem, čehož si mnoho diabetiků vůbec není vědomo. Je to tak trochu “tajná přísada”, ví o ní málokdo. Také následky hoření cukru nám zatím nejsou známy, ovšem nikotin sám o sobě také cukrovku zhoršuje a zvyšuje i pravděpodobnost tohoto onemocnění. 

# 7 Vzrušuje vás kouření?

Existuje fetiš na kouření. Někteří muži mohou pociťovat vzrušení, když vidí ženu s cigaretou. Ironií je, že samotné kouření toto vzrušení potlačuje. Kouření cigaret, hlavně mentolových, způsobuje odliv krve z oblasti pánve a tím pádem i penisu.

# 8 A uklidňuje vás?

Kuřáci tvrdí, že je kouření uklidňuje, pomáhá jim relaxovat, koncentrovat se, nebo naopak zachovat bdělost, či že je stimuluje a připisují mu spousty dalších účinků. Pravda je ovšem taková, že kouření má úplně jiný vliv na každého kuřáka. Pokud ten zachytí nějaký převládající účinek, už ho příště očekává a kouření na něho začne fungovat jako placebo.

# 9 Je kouření tak nebezpečné kvůli nikotinu?

Postupem doby se mezi vědci vyskytlo dilema, proč je vlastně kouření tak devastující pro lidský organismus. V cigaretách jsou sice nebezpečné látky, ale zase ne tak nebezpečné. Vědci zjistili, že tabák je vlastně radioaktivní. V roce 1930 totiž začali zemědělci používat levné hnojivo, obsahující fosfáty. Odtud se do tabáku dostává radioaktivní polonium

# 10 Kde mají vzduch velmi podobný kouři z cigaret?

Pokud budete jen jediný den dýchat vzduch v indické Bombaji, bude to, jako byste vykouřili 2,5 krabiček cigaret.

# 11 Jak je možné, že se Indiáni tabákem sjížděli?

Tabák v původní podobě má úplně jiné vlastnosti, než to, co kouříme v cigaretách nebo papírcích dnes. Původní tabák totiž způsobuje halucinace.  V jeho rostlině jsou obsaženy alkaloidy harman a norharman, což jsou to velmi intenzivní halucinogeny. My z tabáku tyto alkaloidy pečlivě odstraňujeme. Indiáni ho však užívali v původní silné formě a byl součástí jejich duchovní praxe jako prostředek rozšiřování vědomí.

# 12 Proč jsou černoši náchylnější k závislosti na tabáku?

Nikotin má afinitu ke tkáním, které obsahují melanin. Díky tomu mají lidé s tmavší pletí větší sklony k silnější závislosti na nikotinu. Také se jim hůř kouření odvyká. Melaninové pigmenty, které jsou určující pro barvu kůže, se totiž vážou na nikotin. Ten se pak také hromadí v tkáních, které melanin obsahují.

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/bitterlysweet/27925050/,https://www.flickr.com/photos/chiropractic/6839395120/