Jak vlastně funguje vodní dýmka?

Jak vlastně funguje vodní dýmka?

autor: | Led 29, 2021 | Vodní dýmky | 0 komentářů

Asi jste už někdy vodní dýmku kouřili a možná už taky nějakou vlastníte. Máte ale tušení, na jakém principu funguje? Zjednodušeně řečeno je to vlastně vodní filtr, který ochlazuje kouř, než se vám dostane do úst, čímž zvýrazňuje jeho chuť a usnadňuje jeho inhalaci.

Lepší je jen jeden šlauch

Vodní dýmka se skládá ze čtyř hlavních částí – z vázy, těla, šlauchu a korunky. Korunka může být různá, nejobyčejnější je hliněná a plytká s 5 vzduchovými otvory, jako mají například dýmky Top Mark. Další typy korunek, které můžete na vodárně mít, jsou vortex, phunnel, vypouklá korunka, power bowl, flip, hot shot, nebo phuntex. Bývají z glazurované keramiky, kovu, skla, silikonu, nebo pyrexu.

Klasický šlauch je papírový, vyztužený kovovým drátem, igelitem a má dvě dřevěné koncovky. Na povrchu je potažený látkou a někdy mívá v horní části úchopovou tyč. Takový šlauch se však nedá promývat, protože by v něm korodoval drát. Existují ale i promyvatelné verze klasických šlauchů, což nás dnes už nemusí tak trápit, protože máme k dispozici dokonce silikonové šlauchy, které jsou promyvatelné naprosto bez problémů.

K vodní dýmce jde někdy připojovat až šest šlauchů, ale výhodnější je mít jednošlauchovou a šlauch si s kamarády podávat. Pokud se totiž používá více šlauchů najednou, je tahání mnohem těžší a tabák se spaluje až dvakrát rychleji.

Zpětný ventil vás zbaví přebytečného kouře z vázy

Tělem dýmky prochází dým z korunky do vázy. Nahoře má tělo zúžení pro připojení korunky, pod ním bývá tácek. V dolní části je pak srdce s vývodem zpětného ventilu a vývod pro šlauch. Některé vodní dýmky mají v horní části ještě koš na chlazení, který se plní ledem, jiné zase mívají držáky na šlauch. Jako materiál se používá nerez ocel, mosaz a sklo.

Zpětný ventil je dnes prakticky v každé dýmce a funguje docela jednoduše. Uvnitř je železná kulička, která při natahování ventil uzavře a při vyfouknutí se zvedne a otevře ho. Díky němu je možné vyfouknout přebytečný kouř z vázy.

Váza zajišťuje stabilitu vodní dýmky, její funkčnost a má také největší vliv na její design. V horní části se spojuje s tělem, které je do ní buď zasazeno pomocí těsnění, nebo našroubováno.

Princip vodní dýmky je vlastně velmi prostý. Jakmile nasajete vzduch ze šlauchu, ve váze vznikne podtlak, který začne natahovat vzduch přes uhlík. Uhlík tento vzduch ohřeje asi na 400 °C, takže může spalovat tabák, díky čemuž vzniká kouř. Ten je hnán hlavní trubicí skrz vodu, a jak voda bublá, kouř se ochlazuje a čistí. Pak už jde kouř přes šlauch rovnou do vašich plic.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/static/uploads/photo/2014/12/03/20/45/hookah-555804_960_720.jpg