Co je to vlastně tabák do vodní dýmky?

Co je to vlastně tabák do vodní dýmky?

autor: | Srp 15, 2021 | Vodní dýmky | 0 komentářů

Tabák do vodní dýmky je tvořen dvěma hlavními složkami – tabákem a melasou. Podle zpracování a poměru těchto složek dostávají tabáky různých značek jedinečné vlastnosti. Pokud hledáte ten svůj, je před vámi dlouhá a radostná cesta plná dobrodružství. Tabáků je totiž nespočet druhů, značek i příchutí…

Tabák a melasa – v jednoduchosti je krása

Tabák do vodní dýmky je produkt, kterým plníme před kouřením vodnice korunku. Je to směs zpracovaného listu tabáku, melasy s glycerinem a přírodního aroma. Nejrozšířenějším typem tabáku, který se využívá v těchto směsích, je virginský tabák.

Melasa slouží v tabáku jako zvlhčovadlo a také zvýrazňovač chuti a pro vodní dýmky je zcela bez nikotinu. Pokud má mít totiž tabák do vodní dýmky příjemnou chuť a hustý kouř, musí mít také správnou vlhkost. Jakmile ho jednou otevřete, začne vysychat, ztrácí tím chuť a při kouření se snadno připálí.

Právě této degradaci zabraňuje melasa. Udržuje vlhkost tabáku, ale také mu dává příchuť. Díky velkému množství příchutí se dají jednotlivé chutě kombinovat a tak vznikají velmi originální koktejly. Pokud byste nebyli příznivci podobných ovocných nebo kořeněných dobrot, dá se sehnat také melasa bez příchuti.

Češi mají v oblibě exotickou příchuť kardamomu

Melasou stačí tabák v korunce jen pokapat, zahříváním bude melasa sestupovat dolů a provlhčí všechen nabitý tabák. Většina kuřáků dýmek však tabák s melasou mísí předem, aby nedocházelo zbytečně k jeho vysychání po otevření.

Tabáky se od sebe velmi liší podle toho, kolik melasy obsahují, ale také podle typu a zpracování použitého tabáku. Základní oblíbené příchutě tvoří pětice meruňka, broskev, meloun, jablko, višeň. Z kořeněných příchutí se u nás těší velké oblibě skořice nebo kardamom.

Méně melasy znamená výraznější tabákové aroma

První značka tabáku do vodní dýmky, která k nám byla dovážena, je egyptská Nakhla. Na tomto tabáku je krásně vidět, jaké mohou panovat rozdíly. Nakhla je velmi suchý tabák, s malým množstvím melasy. Díky tomu má mnohem ostřejší a výraznější aroma, než melasovitější tabáky.

Tato výrazná chuť je velkou výhrou u některých příchutí, například u máty. Výrazná chuť jí vydrží po celou dobu kouření vodní dýmky. U některých příchutí však taková intenzita není úplně žádoucí. Jakmile jde například o citron, jasmín nebo růži, už to může být pro leckteré chuťové pohárky příliš.

Pokud jste začátečník, nejlepší je hodně melasy

Kvalitně nasekanými tabákovými listy a optimálním množstvím melasy a tedy i vlhkosti se pyšní například tabáky Al Fakher ze Spojených arabských emirátů. Tím, že jsou tabákové listy nařezány na menší kousky, mají více plochy k tomu, aby nesly melasu. Tyto menší kousky tabáku také umožňují, aby bylo v korunce více vzduchu, a proto se tento tabák prakticky nemůže připálit.

Pro začátečníky jsou příjemné takové značky tabáků do vodní dýmky, které nemají moc velkou sílu, protože mají velký obsah melasy. Mezi takováto příjemná kuřiva patří jordánský Romman.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/birdfarm/2375098806/