Bylinkové čaje, co vás v parném létě udrží v pohodě

Bylinkové čaje, co vás v parném létě udrží v pohodě

autor: | Srp 18, 2021 | Čaje, Recenze | 0 komentářů

Letní horka bývají nemilosrdná a je snadné si uhnat pořádnou bolest hlavy, když zanedbáte příjem tekutin. Podívejte se na pár receptů na osvěžující drinky, které vám nejen zajistí dostatek tekutin, ale navíc ještě osvěží. Vtip je v tom, servírovat bylinkové čaje pěkně na ledu.

Ledový čaj z vašich oblíbených bylinek

Suroviny na 1 porci: hrstka sušených bylinek dle chuti, lžíce medu, led, snítka máty, malé kousky zmrazeného ovoce

Bylinky zalijte v hrnku vařící vodou a nechte 10 minut louhovat, pak přeceďte a nechte trochu vychladnout. Oslaďte medem, nechte ještě zchladnout a nalijte do sklenice s ledem. Tu ozdobte mátou a přidejte mražené ovoce.

Ledový čaj s blumami a tymiánem

Suroviny na 1 porci: hrstka sušených bylinek dle chuti, lžíce medu, 1 střední bluma nakrájená na plátky, led, snítka tymiánu

Bylinky zalijte v hrnku vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Sceďte a nechte vychladnout. Čaj oslaďte medem, přidejte nakrájenou blumu a čerstvý tymián, přetáhněte fólií a dejte na 90 minut do lednice. Podávejte s ledem.

Ledový bylinný čaj se zázvorem a grepem

Suroviny na 1 porci: trocha sušené meduňky, 1 měsíček grepu, 1 plátek čerstvého zázvoru, lžička medu, kolečko grepu na ozdobení

Ingredience dejte do hrnku, zalijte vroucí vodou a 10 minut louhujte. Sceďte, nechte zchladnout, přidejte med a nechte vychladnout úplně. Do sklenice dejte led, nalijte na něho čaj a ozdobte kolečkem grepu.

Ledový mátový čaj s citrónem a medem

Suroviny na 1 porci: hrstka sušené máty, lžíce medu, šťáva z citrónu, 100 ml vychlazené sodovky, led, kolečka citrónu na ozdobu, cukr krupice na ozdobu

Mátu zalijte v hrnku vroucí vodou a nechte 10 min louhovat a sceďte. Trochu zchlaďte, oslaďte medem a nechte zcela vychladnout. Do vychladlého čaje přidejte šťávu z citrónu. Okraj sklenice potřete citrónem a ponořte do cukru. Pak dejte do sklenice led, zalijte čajem a dolijte vychlazenou sodovkou. Ozdobte kolečkem citrónu.

Ibiškovo-mátový ledový čaj

Suroviny na 1 porci: lžíce sušených ibiškových květů, trocha čerstvé máty, lžíce třtinového cukru, 1 limetka na ozdobu

Ibišek krátce povařte v hrnci, odstavte ho a přidejte mátu. Louhujte 10 minut a pak přeceďte. Nechte čaj trochu zchladnout, oslaďte třtinovým cukrem a nechte vychladnout úplně. Do sklenice dejte led, na něho nalijte čaj a ozdobte ho limetkou.

Ledový čaj z meduňky

Suroviny na 1 porci: hrstka sušené meduňky, 1 limetka, lžíce třtinového cukru, led, čerstvá meduňka na ozdobu

Sušenou meduňku zalijte vroucí vodou a 10 minut louhujte, pak sceďte. Jak bude čaj chladnout, nachystejte si do sklenice šťávu z půlky limetky, nasypte do ní cukr a přidejte meduňkové lístky. Na to nasypejte led a zalijte zchladlým čajem. Ozdobte kolečkem limetky.

Mateřídouškový ledový čaj s citrónem

Suroviny na 1 porci: lžička sušené natě mateřídoušky, lžíce třtinového cukru, citrón, led

Mateřídoušku zalijte v hrnku vřelou vodou a nechte 10 minut louhovat. Pak sceďte, nechte vychladnout a oslaďte. Do sklenice si připravte led, zakápněte ho citrónovou šťávou, nalijte čaj a ozdobte kolečkem citrónu.

Ledový šípkový čaj s ovocem

Suroviny na 1 porci: hrstka sušených šípků, lžíce medu, citrón, pomeranč, 100 ml vychlazené sodovky

Šípky zalijte v hrnku vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Počkejte, až čaj zchladne a oslaďte ho. Do sklenice dejte led a šťávu z pomeranče a citrónu, přidejte čaj a dolijte vychlazenou sodovkou. Ozdobte kolečkem citrónu a pomeranče.

Zdroje obrázků:

https://www.flickr.com/photos/genbug/3626273141/
https://www.flickr.com/photos/galant/2497364306/
https://www.flickr.com/photos/ladylong/572942041/