Podle čeho vybírat uhlíky do vodní dýmky

Podle čeho vybírat uhlíky do vodní dýmky

autor: | Srp 19, 2021 | Vodní dýmky | 0 komentářů

Možná to ještě nevíte, ale správný výběr uhlíků má obrovský vliv na chuť tabáku do vodní dýmky a taky ovlivňuje celkový pocit z kouření. Některé uhlíky mohou mít řadu výhod, ale pokud vám budou přidávat ke kouření nepříjemnou pachuť, úplně vám zničí celý požitek.

Rychlozápalné uhlíky mohou jiskřit

Uhlíky do vodní dýmky jsou prostředek, který díky své teplotě udržuje správný chod dýmky a tím pádem i kouře. Dělí se podle velikosti, na které závisí doba jejich žhnutí, a podle délky doby žhavení na klasické (neboli briketky) a rychlozápalné.

Rychlozápalné uhlíky rozpálíte do minuty, protože se při jejich výrobě používá rychlozápalná směs. To může u těch méně kvalitních znamenat, že vám znehodnotí chuť tabáku ve vodní dýmce. Kvalitní rychlozápalné uhlíky vám však tuhle paseku nenadělají, protože rychlozápalná směs se spotřebuje během žhavení.

S čím však počítat musíte je, že při zapalování budou nepříjemně zapáchat a mohou jiskřit, takže z nich budou vylétávat malé kousky. Proto je lepší žhavit tyto uhlíky za oknem nebo na balkóně. Když uhlíky doprskají, je dobré je chvilku nechat vydýchat, pak popřípadě opatrně rozfoukat a teprve potom položit na korunku vodní dýmky. Při žhavení do nich nikdy nefoukejte, kvůli rychlozápalné směsi se sírou by vám mohly vyprsknout do obličeje.

Nažhavíte je klidně i jednou sirkou

Velkou výhodou těchto uhlíků do vodní dýmky je to, že k rozpalování nepotřebujete dlouhodobý zdroj ohně – bohatě si vystačíte se sirkou nebo zapalovačem. Pokud si budete chtít usnadnit jejich zapalování, pořiďte si žhavič rychlozápalných uhlíků.

U tohoto typu uhlíků je třeba dávat pozor na navlhnutí. Pak totiž prskají pořádně a rozpadají se. A takový doutnající uhlík, rozprsklý po koberci, je dost akční zábava.

Mezi kvalitní rychlozápalné uhlíky do vodních dýmek patří značky Three Kings, Excelsior, Shisha Lite, Instant Lite nebo Golden Coal. 

Z kokosových briketek není skoro žádný popel

Klasické uhlíky do vodní dýmky nemají chemickou pachuť za žádných okolností. Také s nimi můžete během kouření na korunce manipulovat a tak volit sílu a kvalitu kouření. Tyto uhlíky také hoří mnohem déle než rychlozápalné.

U nás seženete dva typy těchto briketek. V Česku vyráběné ovály, které jsou velmi pevné a dají se žhavit na sporáku nebo i na grilu a pak jsou tu kokosové brikety z Indonésie, které mají vyšší výhřevnost než oválky, nerozpadají se a zanechávají minimum popela.

 Jde o ekologický výrobek, který do ovzduší neuvolňuje žádné zplodiny. Kokosový uhlík vydrží hořet i 2,5 hodiny. U nás jsou nejprodávanějšími briketkami právě kokosové uhlíky, ale také bambusové. 

Už jste slyšeli o stříbrných uhlících?

Jedinou nevýhodou, kterou briketky mají, je pomalejší rozpalování.  Vyžadují nějaký hořák. Většinou se používá plynový sporák, protože potřebují alespoň 15 minut.

Nejkvalitnější kokosové i bambusové uhlíky a briketky u nás reprezentují značky Aladin, Bamboocha, CocoBrico, Cocobel a další.

Stříbrné nebo také japonské uhlíky jsou docela novinka na trhu. Můžeme je tak trochu považovat za křížence rychlozápalných a klasických uhlíků do vodní dýmky. Jsou vyráběny z kokosu nebo bambusu, žhaví se na otevřeném ohni, ale stačí jim maximálně 5 minut. Jsou menší než jiné, ale někteří kuřáci vodních dýmek si u nich stěžují na pachuť při kouření.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/quinnanya/2690500708/