Vodní dýmky odráží charakter svých majitelů

Vodní dýmky odráží charakter svých majitelů

autor: | Srp 20, 2021 | Vodní dýmky | 0 komentářů

Chystáte se koupit svou první vodnici a trochu jste se vyděsili, protože prostě nevíte, podle čeho vybírat? Žádný strach, není to tak těžké – a vsadíme se, že brzy budete mít celou sbírku. Každá vodní dýmka totiž může sloužit k něčemu jinému. Některé na cesty, jiné na všední dny, další ke slavnostním příležitostem… Pojďte si s námi vybrat.

Kouření vodnice je rituál

Vodní dýmce se také říká vodárna, vodnice, šíša a v různých zemích se dočkala mnoha jiných barvitých pojmenování. Slouží ke kouření aromatického a silně dýmajícího tabáku. Funguje tak, že se v ní kouř chladí přes vodní filtr. Doba kouření se odvíjí podle uhlíku od 45 do 120 minut a pro většinu kuřáků je to vlastně jakýsi velmi příjemný a uvolňující rituál. Už se nedá dohledat, odkud se vodnice rozšířila do světa, ale předpokládá se, že z Persie.

Vodní dýmky bývají často zdobné a podle toho se také odvíjí jejich cena. Kuřáci vodních dýmek se často zaměřují právě na estetiku zpracování dýmky a potřebného náčiní a vybírají si dýmku tak, aby rezonovala s jejich vkusem a zařízením bytu.

Jak vybrat vodní dýmku?

Levné vodní dýmky začínají už na 250 Kč, ale pak mají spíš funkci bytových dekorací. Jsou teoreticky funkční, ale kouř z nich není kvalitní – špatně se ochlazuje, méně se čistí a proto taky bývá trochu štiplavý. Pokud má tedy vodnice méně než 30 cm, nebude to ono.

Jestli to s kouřením vodárny myslíte vážně, potřebujete alespoň malou vodní dýmku do velikosti 54 cm. Jsou to dýmky nejprodávanější, protože jsou skvělým kompromisem mezi kvalitním pokouřením, nízkou cenou a také skladností a snadnou přenositelností.

Střední vodní dýmky se stále ještě docela dobře přenáší, ačkoliv manipulace s nimi už je složitější. Na druhé straně mají obrovskou výhodu ve větším objemu vody ve váze, což se pozitivně projevuje jednak na její stabilitě a hlavně na kvalitě kouře. Pokud budete kouřit hlavně doma a moc s dýmkou necestovat, tohle je jednoznačně ta pro vás.

Bude to skvělý designový doplněk vašeho bytu

Pokud hledáte zároveň vodnici i umělecké dílo, které vhodně doplní charakter vašeho bytu i váš, potřebujete velkou vodní dýmku. Ta se sice nedá moc přenášet, ale je díky své velikosti velmi stabilní a hned tak ji někdo nepřevrhne. Navíc jsou velké vodní dýmky skutečně luxusní a poskytují prostor ke zdobení a různému stylu designování.

Zvláštní kategorií jsou elektronické vodní dýmky, které se mají k těm klasickým jako e-cigareta k cigaretám. Fungují na baterii, takže nepotřebují žádný rituál přípravy, můžete ji kouřit i na místech, kde je klasické kouření zakázáno a její dým neobsahuje škodlivé látky, pouze propylenglykol a aromata, využívaná v potravinářském průmyslu.

Velmi důležitým kritériem při výběru vodnice je také dostupnost náhradních dílů. Je dobré si nejdříve prověřit, jestli seženete novou vázu, když se vám rozbije, korunku, šlauch nebo kuličku z ventilku. Právě tyto komponenty bývá potřeba nahrazovat nejčastěji.

Dýmka je jako žena – dobré vlastnosti nestačí, musí se vám i líbit

Nic nepokazíte, ani když se budete držet osvědčených výrobců zaručeně kvalitních dýmek. U nás jsou bez problémů k dostání vodní dýmky světových výrobců jako je Top Mark, Sahara Smoke nebo Aladin či Kaya.

Na čem ale nakonec záleží opravdu nejvíce, je, aby se vám vaše nová vodárna líbila. Jak už jsme řekli, kouření vodní dýmky je druh rituálu. Pokud by vodní dýmka nelahodila také vašim očím, nebylo by uvolnění a navození příjemné atmosféry úplné. Proto si vybírejte zejména podle svého vkusu a smyslu pro krásu.

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/ch-weidinger/15902477270/
https://www.flickr.com/photos/quinnanya/202779885/
https://www.flickr.com/photos/inrime_nasrul/4759146823/