7 mýtů o vodních dýmkách, kterým možná dosud věříte

7 mýtů o vodních dýmkách, kterým možná dosud věříte

autor: | Srp 23, 2021 | Vodní dýmky | 0 komentářů

Vodní dýmka byla původně vyrobena pro muže na Blízkém východě, ale masivně se její kouření rozšířilo až s přidáním příchutí tabáku. Pak totiž vodnice oslovila také ženy a zejména mladé lidi. Od začátku byla prezentována jako zdravější alternativa k cigaretám, takže se tento mýtus doslova zažral do podvědomí mnoha jejích kuřáků.

Mýtus # 1 Tabák do vodní dýmky není škodlivý, protože ho neinhalujete tak, jako cigaretový

Ve skutečnosti však vodní dýmku musíte inhalovat, protože jinak byste z ní nedostali ten hustý a voňavý kouř. Cigaretový kouř vzniká spalováním tabáku, zatímco kouř vodních dýmek vzniká zahříváním tabáku s příchutí žhavým aktivním uhlím. Konečný produkt je však stejný – kouř, který obsahuje zdraví škodlivé látky.

Mýtus # 2 Mléko ve váze zajistí hustší kouř

Ani náhodou. Hustota kapaliny není přímo úměrná hustotě dýmu. Ta je závislá čistě na typu tabáku a vedení tepla během kouření vodní dýmky. Mléko je efektní frajeřinka, které budete při čištění své vodárny pravděpodobně litovat.

Mýtus # 3 Vodnice není na rozdíl od cigaret návyková

Opět vás musíme zklamat. Počty lidí, kteří kouří vodní dýmku pravidelně, svědčí o něčem jiném. Ostatně většinu tabáku do vodní dýmky tvoří ten samý tabák, co z nás dělá závisláky na cigaretách.

Mýtus # 4 Do vázy si můžete dát libovolnou tekutinu

No, to opravdu můžete. A taky si můžete do své vodní dýmky nabít posečenou trávu a vykouřit ji – ale proč byste to dělali? Víte přece, že to bude hrůza, takže radši zůstanete u dobré tabákové směsi. S vodou je to stejné. Používá se, protože je neutrální a nepředá kouři žádnou pachuť, naopak nechá jeho tóny naplno rozeznít. A také pomáhá kouř čistit.

Mýtus # 5 V tabáku do vodní dýmky je hlavně melasa, proto není škodlivost vodní dýmky velká

Je pravda, že tabáky do vodní dýmky mají slušný podíl melasové příchuti, ale tohoto tabáku také ve vodárně vykouříte poměrně velké množství. Navíc máte právě díky příjemné ovocné chuti pocit, že ani neinhalujete tabák, což vám ho umožňuje vykouřit opravdu hodně. Cigaret byste tolik nezvládli.

Mýtus # 6 Ochlazením hadice získáte lepší příchuť kouře

To je velký omyl. Chlad totiž chuť tlumí, rozhodně nezesiluje. Však znáte podchlazené pivo – necítíte prakticky nic, jen to, že je ledově studené. Chuť je kompletně pryč. Ale taková whiskey, zahřátá na pokojovou teplotu se doslova rozzáří mnoha jemnými chuťovými tóny. Takže chcete-li výraznější chuť, rozhodně nechladit.

Mýtus # 7 Není žádný rozdíl mezi korunkami Vortex a Phunnel Bowl

Jsou sice založeny na prakticky totožné myšlence, ale Vortex  Bowl nedistribuuje teplo rovnoměrně, protože má několik sacích dírek, rozmístěných v horní polovině hrotu. Odtud taky pochází pojmenování korunky – sání totiž vytváří díky několika dírkám efekt víru. Phunnel Bowl má jednu velkou sací díru na vrcholu hrotu.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/53199286@N00/6678539829