Kvetoucí čaje jsou vlastně malé umělecké dílo

Kvetoucí čaje jsou vlastně malé umělecké dílo

autor: | Srp 23, 2021 | Čaje | 0 komentářů

Malá kulička, která se vám po zalití horkou vodou rozvine v překrásný květ, je ručně vázaná z čajových lístků a květů. Díky tomu nám tento čaj nabízí dvojí požitek – napřed můžeme sledovat nádherné rozvíjení květu a pak si pochutnáme na lahodném nálevu. Tato čajová umělecká dílka se k nám rozšířila z Číny, která je zemí původu kvetoucího čaje.

U nás je to prakticky novinka

Kvetoucí čaje slouží dost často jako výborný dárek, protože pohled na jeho rozvíjející se květ je výjimečný zážitek, perfektně se hodící ke speciálním příležitostem. Zároveň však jde o zcela plnohodnotný čaj, který si svou chutí nijak nezadá s jinými kvalitními čaji.

Kvetoucí čaj pochází z Číny, tím jsme si jistí. Obtížnější je ovšem určit, kdy se tam tyto čajové květy vlastně začaly vázat. První důkazy máme až z 80 let 20. století, přesto je docela dobře možné, že jejich původ je mnohem starší.

Tyto čaje se do střední Evropy dostaly ovšem poměrně nedávno, patří tedy stále ještě k vzácným čajům, ale už je u nás dostupný velmi snadno a rozhodně vás nezruinuje.

Vážou se do něho nejkvalitnější lístky

Do kvetoucích čajů se přísně vybírají jen kvalitní mladé lístky z čajovníků, hlavně z bílého a zeleného. K nim se přidává květ některé rostliny, většinou to bývá lilie, ibišek, jasmín, nebo chryzantéma. Ten není jen krásným a efektním doplňkem při rozvíjení ve vodě – dodává čaji také specifické aroma a chuť.

Lístky čaje jsou pak svázány bavlněným provázkem a dovnitř nich je vložen vybraný květ. Poté se tato minikytice suší a tak vznikne malá, nenápadná kulička, která v horké vodě tak nádherně rozkvete. 

Kvetoucí čaje se připravují klasickým způsobem tak, že se zalijí horkou vodou. Protože čajové lístky většinou pocházejí z bílého a zeleného čaje, neměla by být voda vroucí, ale kolem 80 stupňů. Specifické pokyny však získáte od výrobce.

Vychutnejte si zázrak ve skleněné konvici

Ideální pro přípravu tohoto dekorativního čaje je skleněná konvice – pak totiž můžete nejlépe pozorovat, jak se květ rozvíjí. Jakmile kuličku zalijete, začne se pomalu otevírat a než se rozvine docela, bude to pár minut trvat. Výsledný tvar pak závisí na tom, jak byl kvetoucí čaj svázán, často vytvoří velmi překvapivé a zajímavé tvary.

Díky tomu, že jsou čajové květy vázány z těch nejkvalitnějších lístků, jsou vícenálevové. Pokud jste zatoužili po tomto výjimečném zážitku, který v sobě spojuje potěšení zraku i chuťových pohárků.

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/oxborrow/1490189339
https://cafelegi.files.wordpress.com/2011/12/blooming-tea.jpeg