Konopí je lék, který prakticky nemá nežádoucí vedlejší účinky

Konopí je lék, který prakticky nemá nežádoucí vedlejší účinky

autor: | Srp 24, 2021 | Konopí | 0 komentářů

Konopí sice patří mezi drogy, ale jeho škodlivost je velmi nízká, na rozdíl třeba od legálního alkoholu. Největší škody páchá způsob, jakým na něho reaguje společnost. Jen v USA jsou kvůli ní kriminalizovány a stíhány stovky tisíc lidí ročně. A přitom jde o velmi všestranný lék, který má ve srovnání s mnoha preferovanými chemickými preparáty pouze zanedbatelné vedlejší účinky.

Léčí nás už mnoho tisíciletí

Konopí obsahuje zhruba 600 zdraví prospěšných látek, jako jsou esenciální mastné kyseliny, vitamíny, minerální látky, ale hlavně kanabinoidy, ze kterých jsou nejvýznamnější dobře známé THC a méně známé CBD. Tyto látky způsobují v lidském těle relaxaci a zotavení na úrovni samotných buněk. Konopím se nedá předávkovat, otrávit, ani si způsobit trvalé škody na zdraví.

Pro své léčebné účinky bylo využíváno už ve velmi dávné minulosti. První známý písemný záznam o této léčbě se nám zachoval z Číny z 3. stol. př. n. l. a například také britská královna Viktorie užívala konopí na menstruační bolesti a migrénu.

Na přelomu 19. a 20. století ovšem zažila léčba konopím obrovský útlum. Velmi se rozšířila injekční aplikace léků, což bylo u kanabinoidů nemožné. Aktivní složky konopí jsou totiž rozpustné jen v tuku nebo alkoholu, nikoliv ve vodě. O konopí tedy lidé na nějaký čas ztratili zájem. Objevila se řada nových léků, které slibovaly zázraky. O století později už víme, že se tyto zázraky nekonaly. Pomalu se tedy vracíme ke konopí jako k léku, jehož všestranné účinky medicínské studie potvrzují.

Blýská se na lepší časy?

Můžeme také spekulovat o tom, že legalizace a léčebné a terapeutické využívání konopí se nehodí do krámu farmaceutickým koncernům. Ty by totiž přišly o nemalé příjmy z léků proti bolestem, nespavosti, depresím nebo úzkostem. Snadno pěstovatelné a přírodní konopí je pro ně nevítanou konkurencí.

Nicméně výsledky, které konopí při léčbě vykazuje, jsou tak přesvědčivé, že je současný stav jeho démonizace neudržitelný a dnes už můžeme vidět, že se záležitosti kolem legalizace léčby konopím dávají sice pomalu ale jistě do pohybu.

Znovu to začalo potvrzením antibakteriálních účinků

V 50. letech 20. století vypracovala olomoucké Univerzita Palackého pod vedením Prof. Dr. Jana Kabelíka studii o antibakteriálních účincích konopí. Tato studie je stále citována v mezinárodních pramenech pro svůj význam a jedinečnost.

V roce 2005 byla provedena studie o léčbě konopím také ve Velké Británii a potvrdila jasně jeho terapeutické účinky. Tato studie byla provedena na rozsáhlém vzorku 3000 chronicky nemocných s průměrným věkem nad 50 let. Ukázalo se, že asi třetina těchto pacientů se léčila nebo léčí konopím.

Konopí je lék na:

 • chronické bolesti
 • deprese
 • migrény
 • neuropatie
 • roztroušenou sklerózu
 • artrózu
 • arteriosklerózu
 • revmatismus
 • epilepsii
 • rakovinu
 • zelený zákal
 • kožní choroby
 • Parkinsonovu nemoc
 • choroby zažívacího traktu
 • astma
 • alergie
 • bolesti páteře
 • menstruační bolesti
 • nechtěné hubnutí
 • poranění míchy
 • anorexii
 • AIDS

Na rozdíl od nikotinu nevyvolává rakovinu

Kromě vážných stavů chronických onemocnění napomáhá konopí také při lokální aplikaci formou tinktury nebo konopné masti hojení a také přináší úlevu od různých kožních problémů a onemocnění, ale také při pohmožděninách nebo menstruačních bolestech. Velmi účinné je konopí proti civilizačním nemocem a onemocněním, spojených se stárnutím.

Výzkum švýcarských lékařů potvrdil, že kanabinoidy účinně zamezují ucpávání cév. Díky tomu dokáže konopí bojovat s jednou z nejhorších civilizačních chorob – arteriosklerózou. Britští vědci pro změnu potvrdili účinnost konopí při léčbě revmatické artrózy. Veškerými vedlejšími účinky byly motání hlavy, lehké omámení, sucho v ústech a lehká nevolnost u malého procenta pacientů.

Konopí také zlepšuje průchodnost dýchacích cest a usnadňuje vylučování hlenu. Díky tomu velmi příznivě působí na astma a dokonce ho 80 % astmatiků dobře snáší i v kouřené formě. Kromě toho se podle výzkumů Dr. R. Melameda ukazuje, že konopí není substance, která vede ke vzniku rakoviny.

Při kouření se totiž běžně dostávají do systému rakovinotvorné buňky. Naše buňky, které kouření poškodí, pak buď umírají, nebo se stávají rakovinnými. Nikotin podporuje vznik rakovinných buněk, kdežto konopí naopak vede k smrti poškozených buněk.

Dokonce rakovinné buňky ničí

Kanabinoidy však dokážou pomoci i v případě onemocnění střev jako je Crohnova nemoc. Kalifornská lékařská společnost prokázala, že pomáhají při obnově střevní výstelky. Stejně tak dokáže konopí pomoci až 60 % epileptiků. Snižuje totiž frekvenci i intenzitu záchvatů. Je účinné i v případě roztroušené sklerózy nebo Parkinsonovy choroby. Při vnitřní aplikaci nebo aplikaci ve formě obkladu či masti z konopí léčí také bolesti páteře a křeče.

Konopí je také významné v léčbě rakoviny a to dvojím způsobem. V roce 1974 proběhla v USA studie, která měla potvrdit jeho škodlivost pro náš imunitní systém. Místo toho se ukázalo, že u myší konopí zpomaluje šíření rakoviny plic, prsu a virální leukémie. Později tyto výsledky potvrdil i průzkum španělských vědců. Zjistil, že THC dokáže selektivně ničit rakovinné buňky a jiných si nevšímá. Kromě toho může konopí díky antiemetickému účinku a podpoře chuti k jídlu pomoci při rekonvalescenci pacientům po chemoterapii.

Aby byl náš výčet úplný, konopí navozuje stav relaxace, snižuje krevní tlak, roztahuje cévy a snižuje trochu tělesnou teplotu. Díky tomu je účinné při migrénách, nespavosti a stresu. Také snižuje nitrooční tlak a tím je skvělou prevencí a úlevou při zeleném zákalu.

Netlumí bolest, jen ji budete lépe snášet

Za negativní účinky konopí se vždy považovaly stavy úzkosti, paniky a paranoii. Výsledky medicínských studií však potvrdily, že je toto riziko neúměrně zveličováno a ve srovnání s běžně předepisovanými chemickými preparáty jsou tyto nepříznivé vedlejší účinky zanedbatelné.

Podle studie z roku 2003 je při léčebném užívání konopí možné pozorovat malé snížení schopnosti učení a zapamatování si nových informací, ostatní kognitivní funkce však nebývají narušeny. Přestože se mělo delší dobu za to, že konopí může také zhoršovat schizofrenii, studie tuto vazbu nepotvrdily. Zvýšení rizika vzniku schizofrenie se nyní při užívání konopí odhaduje na 1 %.

Velmi zajímavý je mechanismus, kterým se konopí vypořádává s bolestí. Dlouho se předpokládalo, že bolesti prostě tlumí. Před pár lety proběhl na univerzitě v Oxfordu experiment, který prokázal, že nejde o snížení intenzity bolesti ani odstranění její příčiny.

Vědci během experimentu s překvapením zjistili, že většina lidí po aplikaci konopí nezaznamená pokles intenzity bolesti, ale prostě ji dokáže díky celkovému povzbuzení mnohem lépe snášet. Konopí tedy nepůsobí jako klasické anestetikum.

Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/Cannabis_sativa_(8).jpg
https://pixabay.com/static/uploads/photo/2014/09/16/19/52/cannabis-448661_640.jpg
https://pixabay.com/static/uploads/photo/2014/06/07/20/27/cannabis-364565_640.jpg