Matcha je král letních drinků

Matcha je král letních drinků

autor: | Srp 25, 2021 | Čaje, Recenze | 0 komentářů

Určitě už jste taky slyšeli, že v létě by měl člověk na osvěžení pít spíš vlažné nápoje, třeba čaj. Ale kdo má v parnech pít něco takového? My navrhujeme vychytralý kompromis a hlasujeme pro vychlazené drinky z čajů. Nejvíc vás bez debat nakopne matcha, ale další taky nejsou k zahození.

Matcha odpalovák

Suroviny na 1 porci: 2 g matcha čaje, 1 cl bezinkového sirupu, led, máta

Matcha je asi desetkrát silnější než klasický zelený čaj a obsahuje nejméně stonásobné množství antioxidantů. Základem lahodného letního drinku je, dobře rozmíchat samotný prášek. Za studena to není tak jednoduché, takže doporučujeme šejkr. Nebo extrémní vytrvalost.

Nejjednodušší matcha drink si připravíte tak, že 2 g matcha prášku rozmícháte v 1 cl bezinkového sirupu (ale můžete použít jakoukoliv svou oblíbenou příchuť) a 2,5 dl studené vody. Přidáte led a ozdobíte mátou.

Mangový sen

Suroviny na 1 porci: zelený čaj, 1 dl šťávy z manga, led, máta, plátky manga na ozdobu

Uvařte silnější zelený čaj a smíchejte ho se šťávou z manga. Do sklenice dejte do dvou třetin led a zalijte čajovou směsí. Ozdobte mátou a plátky manga.

Malinové osvěžení

Suroviny na 1 porci: malinový čaj, hrst malin, půl lžičky třtinového cukru, snítka meduňky

Malinový čaj zalijte a nechte 5 minut louhovat. Pak ho oslaďte cukrem. Do sklenice dejte do dvou třetin led a zalijte samotným čajem. Pak už jen ozdobte malinami a meduňkou a můžete podávat.

Earl grey v oranžovém kabátku

Suroviny na 1 porci: čaj earl grey, pomeranč, skořice, lžička medu

Earl grey nechte louhovat společně se skořicí 4 minuty. Oslaďte medem a přidejte k němu vymačkanou šťávu z poloviny pomeranče. Druhou polovinu nakrájejte na kolečka. Do sklenice dejte do dvou třetin led a zalijte čajem. Ozdobte kolečky pomeranče a podávejte.

Bílý čaj s meruňkou

Suroviny na 1 porci: bílý čaj, 2 menší meruňky, lžička třtinového cukru

Bílý čaj zalijte vodou o teplotě do 100 stupňů a nechte 3 minuty louhovat. Oslaďte třtinovým cukrem. Nechte vychládnout a mezitím do něho nakrájejte meruňky. Část můžete rozmixovat s čajem, aby se chuť lépe rozvinula. Do sklenice dejte do dvou třetin led, zalijte čajem a podávejte.

Lesní pohlazení

Suroviny na 1 porci: lžíce sypaného černého čaje s příchutí rybízu, třešní a vanilky, 100 ml jahodového džusu, 100 ml sodovky, led, kousky lesního ovoce, snítka meduňky

Sypaný čaj zalijte asi 100 ml horké vody a nechte 5 minut louhovat. Nechte ho zchladnout, smíchejte se studenou sodovkou a džusem. Přidejte lesní ovoce, kostky ledu a ozdobte meduňkou.

Bezový úlet

Suroviny na 1 porci: 1 lžíce sypaného zeleného čaje s bezovým květem, 1 lžíce sypaného malinového čaje, 100 ml sodovky, lžíce bezového sirupu, šťáva z grepu, hroznové víno, led, snítka máty

Čaje zalijte malým množstvím vody a vylouhujte. Sklenici naplňte do dvou třetin ledem, natrhejte do ní mátu, přidejte rozpůlené bobule vína a bezový sirup. Přikápněte grepovou šťávu, zalijte čajem a doplňte sodovkou.

Rooibos limonáda se zázvorem

Suroviny na 1 porci: 1 lžíce čaje rooibos s broskví, 100 ml sodovky, limetka, kousek zázvoru, lžíce třtinového cukru, led

Čaj zalijte asi 100 ml vody, vylouhujte, oslaďte a nechte zchladnout. Do sklenice dejte kostky ledu. Z poloviny limetky vymačkejte na led šťávu, zbytek nakrájejte na měsíčky a taky dejte na led. Přidejte na plátky nakrájený zázvor. Do sklenice nalijte čaj a dolijte ho sodovkou.

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/manuuuuuu/6135626309/
https://www.flickr.com/photos/urbanbohemian/4698894781/
https://www.flickr.com/photos/seasonalplume/2600896048/