Víte, jak odstranit cigaretový zápach?

Víte, jak odstranit cigaretový zápach?

autor: | Zář 4, 2021 | Kouření | 0 komentářů

Zápach z cigaret většinou nevadí pouze nekuřákům, ale i kuřákům samotným. Není však nezbytné trpět útoky na váš nos. Možná jste zkoušeli různé voňavé rozprašovače a byli jste zklamáni. My vám teď přinášíme pár tipů, díky kterým se zápachu z cigaret skutečně zbavíte.

Jak se vypořádat se zápachem cigaret v bytě

Zápach z cigaret se nejlépe odstraňuje z nábytku, zdí, i koberců kysličníkem neboli peroxidem vodíku. Ne vždy je však možné ho použít. V takovém případě se hodí trocha moudrosti našich babiček.

První krok je pochopitelně větrání. Větrejte alespoň pár hodin a pak se dejte do boje se zbytkem zápachu. Cokoliv můžete sundat a je to z nějaké tkaniny, vyperte. Pak všude pečlivě vyluxujte. Možná se vám to zdá divné, ale kouř je vlastně pevná látka v plynu a jistě vám nasedal do škvír a mezer v nábytku nebo čalounění.

Všechno to o dost vylepší větší nádoba s octem, kterou necháte přes noc v místnosti. Když k tomu ještě všude po smradlavé místnosti vytrousíte slupky z citrusů a pár dní je tam necháte, dokud úplně nevyschnou, taky stáhnou svůj díl zápachu.

Nezapomeňte na žárovky!

Na vyčistění věcí, které nemůžete vyprat, použijte jedlou sodu. Prostě ji nasypte na koberec, nebo na gauč a nechte ji pár hodin působit. Pak ji jednoduše vysajte vysavačem. Podobný účinek jako jedlá soda má pomletá zrnková káva, ale nesypte ji na textilie – mohla by na nich udělat skvrny. Nasypejte ji do řidší tkaniny, nebo kávových filtrů, uzavřete a rozmístěte po pokoji.

Pokud moc nespěcháte, pomůže také dřevěné uhlí, které necháte v misce asi týden rozmístěné v zapáchajícím pokoji. Zápach zmizí spolehlivě.

Nakonec je třeba zbavit zápachu ještě linoleum, sklo, dřevěné plochy a podobné povrchy. V tomto případě už sáhněte po čističích, určených na tyto materiály, nebo použijte zředěný čpavek. A pozor na poslední zákeřný zdroj zápachu z cigaret – na žárovky! Ty totiž jednak kouř přitahují, jednak pak při zahřívání zápach zpětně uvolňují. Proto je důkladně omyjte.

Jak zbavíte zápachu sami sebe?

Oblečení, ze kterého se vine odér cigaret, je nejlepší hned vyprat. Pokud to není možné, pomůže ho dát přes noc na topení, pokud se topí. Když ne, tak šup s ním na noc ven na šňůru, aby vyvětralo. Také ho můžete pověsit na ramínko nad vanu, do které napustíte vařící vodu a přidáte ocet. Octové výpary zápach z tkaniny vytáhnou.

S vlasy je to trošku těžší, pokud si je nemůžete umýt. Pomůže, když si je budete pořádně kartáčovat, nebo je vyfénujete studeným vzduchem. Pokud si na kartáč nastříkáte před vyčesáváním lak na vlasy, nelibě vonící částice se na něho nalepí. Podobně bude fungovat jedlá soda, kterou si nasypete na pěšinku, začešete do vlasů a vyčešete.

Zápach z rukou dostanete snadno – stačí v dlaních promnout mátu nebo jehličí a na zažloutlé nehty je zázračným prostředkem obyčejný ocet, ale také můžete v rukou žmoulat kůru z citrusů, zbaví vás zbarvení, i zápachu. Zápachu z úst se zase zbavíte žvýkáním aromatických bylinek.

Zdroj obrázku:
https://www.flickr.com/photos/biwook/1411954352/