K čemu jsou dobré vonné tyčinky?

K čemu jsou dobré vonné tyčinky?

autor: | Zář 5, 2021 | Orient | 0 komentářů

Výroba vonných tyčinek je posvátné umění, které je zmiňováno už ve starých védách. Toho, že rostliny a pryskyřice vydávají zajímavé vůně, když se pálí, a že působí na naše smysly a psychiku, si totiž všimli už naši pradávní předkové. Proto také výroba vonných tyčinek sahá skutečně hluboko do historie lidstva.

Jsou posvátné a dezinfikují vzduch

Vonné tyčinky jsou vlastně druhem kadidla. Bývají obřadně zapalovány před asijskými modlami, soškami Buddhy, svatyněmi nebo posvátnými obrazy. Vyrábějí se v různých podobách a v nekonečném množství kombinací vůní. Kromě posvátného vykuřování zajišťují i tak prozaickou věc, jako je čištění vzduchu od baktérií a mikrobů.

Nejznámější jsou dřevěné tyčinky, obalené vonnou směsí, ale mohou to být také tyčinky, vyrobené pouze z vonné směsi. Někde z nich vyrábějí spirály, které se věší na strop. V Asii, která je jejich domovem, jsou tyto tyčinky využívány při náboženských rituálech, ale zbytek světa je používá pro zpříjemnění atmosféry a navození určitých pocitů. Dokonce mohou nespavcům pomoci usnout, pokud si vhodně zvolí vůni.

Tyto vůně vás příjemně uvolní po náročném dni, spraví vám náladu, ale mohou podkreslit i romantickou, nebo vášnivou chvilku. Působí antistresově, uklidňují mysl, a proto se využívají v aromaterapii. Velmi dobře se také hodí k poklidnému cvičení jako je jóga, nebo tchaj-ťi. Vonné tyčinky se dají využívat také ve feng-shui. Jejich prostřednictvím totiž můžete velmi snadno pročistit energii svého bytu.

Vyzkoušejte si, které vám nejvíc voní

Vonné tyčinky se připravují výhradně z přírodních surovin, jako jsou sušené byliny, květy a dřevo, ale i kůra. Tyto rostlinné složky se rozemelou na jemňounký prášek. Přidají se k nim esenciální vonné oleje a med, takže vznikne pasta, která se nanáší na tenká dřívka, podle tradice nejlépe bambusová. Pak se tyčinky nechají vysušit sluncem, což trvá několik dní.

U vonných tyčinek je ovšem také třeba myslet na to, že přestože jsou jejich vůně vesměs příjemné a uklidňující, jsou také velmi závislé na osobním vkusu. Proto je dobré trochu experimentovat, a zjistit, jaká vůně je vám nejpříjemnější.

Pro začátek vám můžeme doporučit santalové tyčinky, jemně kořeněnou a dřevitou vůni santalu si oblíbí většina lidí. U intenzivnějších a sladších vůní, jako je například skořice, nebo růže, už si sami zjistíte, jak se vám líbí, až budete s vůněmi experimentovat.Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/ninedragons/4284263846/
https://www.flickr.com/photos/carinasuyin/444518895/