Vodní dýmka a její škodlivost

Vodní dýmka a její škodlivost

autor: | Zář 7, 2021 | Vodní dýmky, Kouření | 0 komentářů

Kouření vodní dýmky se zdá proti cigaretám neškodné. Kouř prochází přes vodu, tabák je naředěný příchutí a melasou, všechno to vypadá mnohem méně škodlivé. Je to ale skutečně tak?

Kouř z vodárny obsahuje hodně oxidu uhelnatého

Fakta však jasně hovoří o tom, že vodní dýmka není tak bezpečná, jak si myslíme. Kouř z ní obsahuje ty samé škodliviny jako kouř z cigaret, voda ho moc nepročistí, pouze ochladí. Zachytí jen opravdu velmi malou část zplodin. Kromě toho se ochlazený kouř snáze vdechuje a s ním právě i škodliviny.

Protože tabák do vodní dýmky prochází jen nedokonalým spalováním, vzniká z něho obecně vzato víc škodlivin než z hořící cigarety. Nejvíce vidět je to u oxidu uhelnatého, kterého se při kouření vodní dýmky uvolňuje řádově více, než při kouření cigaret. Oxid uhelnatý vytěsňuje v krvi z vazeb červených krvinek kyslík a tak dochází k horšímu zásobování orgánů.

Kouř z vodní dýmky se také musí vdechovat mnohem intenzivněji a hlouběji, aby se uhlík udržel žhavý. Některé studie tvrdí, že takové hodinové kouření vodní dýmky vydá za vykouření krabičky cigaret.

Nikotinu je tam méně

Ale ne všechny mýty o menší škodlivosti vodárny jsou nepřesné. Obsah nikotinu je u vodní dýmky pro změnu nižší. Pokud vykouříte jednu dýmku během hodiny, dostanete do plic asi tolik nikotinu, jako z jedné cigarety. Obsah téru je závislý na mnoha faktorech, jako je velikost dýmky, nebo povaha vody. Pro tér ale neplatí, že je díky méně dokonalému spalování nebezpečnější. Je totiž tím víc karcinogenní, čím vyšší je teplota jeho spalování.

Při kouření tabáku do vodní dýmky hrozí i poměrně bizarní nebezpečí nákazy nějakou infekcí. Jde o plicní choroby, žloutenku, herpes virus, bakterie žaludečních vředů a podobná onemocnění, která se mohou šířit sdílením náustků.

Nebezpečí můžete sami podstatně snížit

Škodlivost kouření vodní dýmky můžete také sami významně snížit. Klesá už jen tím, že vodní dýmku nekouříte každý den, ale spíš při určitých příležitostech. Když budete kouřit venku, z větší dýmky a budete mít delší hadici, budete také inhalovat podstatně méně kysličníku uhelnatého.

Pokud používáte rychlozápalné uhlíky, držte se těch kvalitních, kde rychlozápalná vrstva skutečně shoří, než je posadíte na alobal. Pomůže také, když nebudete inhalovat příliš hluboko do plic, raději vychutnávejte kouř v ústech, kde stejně ochucené tabáky nejlépe vyzní.

Inhalaci téru můžete minimalizovat tak, že budete používat delší hadice s filtry na dehet. A konečně důsledně pokaždé vylijte starou vodu z vázy a pro další dýmku použijte vodu novou. Svou vodárnu také čistěte tak často, jak bude potřeba.

Zdroj obrázku:
https://pixabay.com/cs/vodn%C3%AD-d%C3%BDmka-shisha-kou%C5%99en%C3%AD-555804/