Prospívá zelený čaj v těhotenství?

Prospívá zelený čaj v těhotenství?

autor: | Zář 26, 2021 | Čaje | 0 komentářů

Zelený čaj je našemu organismu velmi prospěšný, ale těhotenství je doba, kdy si žena přece jen musí dávat pozor na to, co jí a pije. Patří zelený čaj mezi nápoje, kterých by se ženy měly vyvarovat, pokud čekají přírůstek do rodiny, nebo může být naopak v tomto období prospěšný?

Zachovávají si všechny prospěšné látky

Zelené čaje pije lidstvo ze všech možných druhů čajů nejdelší dobu. Na rozdíl od černých čajů neprocházejí ty zelené při výrobě fermentací, takže si zachovávají všechny aktivní a účinné látky. I proto bychom zelený čaj neměli doma dlouho skladovat, protože pak ztrácí nejen na chuti, ale také na účinnosti, jak tyto látky degradují.

Zelený čaj tedy působí pozitivně na naše zdraví, ale také na naše rozpoložení. Patří mezi přírodní antioxidanty, které nás ochraňují před volnými radikály, které vznikají během metabolických procesů v našem těle a které nás poškozují a urychlují projevy stárnutí. Má protizánětlivé účinky, snižuje množství cholesterolu v krvi, používá se při léčbě Parkinsonovy choroby, pomáhá hubnout a je také prevencí rakoviny.

Těhulkám je zapovězen kvůli kofeinu

Dalo by se tedy říci, že ani těhotným ženám by tento nápoj neměl škodit, ale spíše prospívat. Zelený čaj ovšem také obsahuje kofein a v tom je onen kámen úrazu. V jednom šálku zeleného čaje totiž najdete až 80 mg kofeinu. Ten může zpomalit nebo omezit vstřebávání železa, které je zrovna během vývoje plodu klíčové. Kromě toho může kofein vést k nespavosti a hyperaktivitě plodu.

Pokud už si říkáte, že zelený čaj v těhotenství tedy určitě ne, ještě nemusíte házet flintu do žita. Toto ohrožení se totiž týká většího množství kofeinu. Dva šálky zeleného čaje denně nastávající mamince ani dítěti neublíží. Jen pokud bere navíc železo nebo kyselinu listovou jako doplňky stravy, je potřeba mít mezi konzumací těchto vitamínů a zeleného čaje odstup několik hodin, aby čaj nenarušil vstřebávání.

V rozumné míře dítěti neuškodí

V období kojení je to se zeleným čajem podobné jako v těhotenství. Kofein se v malém množství dostává do mléka a může způsobovat miminku zvýšenou dráždivost. I tady platí, že dva šálky zeleného čaje denně neublíží. Riziko nadměrného pití zeleného čaje, které by vedlo vyloženě k poškození vývoje plodu, začíná až u skutečně velkého množství čaje, například při popíjení litru velmi silného zeleného čaje každý den.

Pokud tedy nastávající maminka pije zelený čaj třeba třikrát týdně a nepřekročí jeden či dva šálky nepříliš silného nálevu denně, nemusí se bát o zdravý vývoj plodu, ani kojeného miminka a naopak může mít prospěch z pozitivních dopadů, které má zelený čaj na náš organismus. 

Zdroj obrázku:
https://pixabay.com/cs/zelen%C3%BD-%C4%8Daj-japonsko-cesta-827748/