Meditace nad mandalou

Meditace nad mandalou

autor: | Říj 4, 2021 | Orient | 0 komentářů

Název mandala pochází ze sanskrtu a znamená střed nebo taky kruh. Právě tento princip nás odjakživa fascinoval a je všudypřítomný. Kruh je dokonale pravidelný tvar, seskupený kolem pevného bodu, symbolizuje tedy jednotu, která má pevný střed. A také nekonečno a věčnost.

Co je mandala? Vesmír!

Mandalu nebo kruh, chcete-li, najdeme všude kolem nás, ale i v nás. Sama Země je mandala, každá buňka také. Kruhy na vodě, letokruhy na pařezu, vír… Mandaly jsou v přírodě prostě všude. Najdeme je však také v každé kultuře, ačkoliv v různých formách, protože ani žádné kultuře ani žádnému náboženství nepatří.

Nejznámější je asi buddhistická mandala ze soustředných kruhů a dalších symbolů. Představuje obraz našeho světa. Ale křesťanství má také své mandaly. Jen se někdy podívejte pořádně na nějakou rotundu, rozetu nebo bludiště na podlaze katedrály…

Mandaly jsou mapy vesmíru, ale také našeho nitra. Pomáhají nám ke zklidnění a získání vhledu, energie a sebevědomí. Také díky nim lépe zpracováváme emoce, ale využít se dají i k sebeléčbě.

Jak si vybrat správnou mandalu?

Dnes je snadné si mandaly opatřit. V mnoha knihkupectvích si můžeme koupit sešity s jejich předlohami. Podle čeho bychom měli vybírat? To je jednoduché – mandaly jsou vlastně taková meditace a proto se řídíme pouze svými pocity. Vybereme si tedy ty, co se nám nejvíc líbí.

Malování mandaly zabere asi 2 hodiny. Je dobré si zalézt někam, kde nebudeme rušeni a je nám tam dobře. Uděláme si pohodlí, můžeme si pustit meditační hudbu, uvařit si nějaký dobrý čaj, zapálit aromalampu… Nebo ji můžeme malovat kdykoliv kdekoliv.

Stejně jako jste si vybírali sešit, i mandalu si vyberte podle toho, jaká se vám v tu chvíli nejvíc líbí. Zvolte si směr postupu malování. Budete malovat od středu, nebo od kraje? Dodržování vybraného směru vede ke zklidnění mysli.

Ještě než začnete kreslit, uvědomte si své současné rozpoložení, a co vám chybí. Tyto pocity pak vložte do mandaly. Barvy k malování vybírejte opět na základě pocitů, ne podle toho, jestli se k sobě hodí nebo se vám líbí.

Hlavně na nic nemyslet…

Až budete kreslit, soustřeďte se jen na tahy pastelkou a jaký zvuk vydává její hrot na papíře. Uvnitř vás se začnou samy objevovat pocity, kterým byste měli naslouchat. Vůbec se nesnažte o umělecké dílo, ani nemyslete na svůj největší problém. Uvolněte se a nechte pocity plynout.

Jakmile mandalu dokončíte, podívejte se na ni a uvědomte si, jak na vás působí a co vám asi tak “chce říct”. Pokuste se svůj pocit z ní označit jedním slovem. Připomeňte si, jaké pocity jste měli, když jste ji malovali. Pojmenujte ji podle toho, co ve vás vyvolala.

Někdy se vyplatí hotovou mandalu pozorovat pár dní a nechat ji působit, jindy je zase dobré ji roztrhat nebo spálit, aby se její energie uvolnila a začala působit. Někdo si zase mandaly schovává a pak se k nim ještě vrací. Uvidíte, jakou cestu si k nim najdete vy.

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/mbeo52/4434689545/
https://www.flickr.com/photos/jacqueline_poggi/12186519276/