Únava? Z těchto čajů zaručeně vyskočíte z kůže!

Únava? Z těchto čajů zaručeně vyskočíte z kůže!

autor: | Říj 6, 2021 | Čaje | 0 komentářů

Každý druh čaje má poněkud jiný obsah kofeinu, což je přesně ta složka, která nás při jeho popíjení nabuzuje. Zatímco z průměrného šálku kávy do sebe dostaneme asi 110 mg kofeinu, pro čaj žádné průměrné údaje neexistují. Obsah kofeinu v nich totiž závisí na druhu, směsi a době louhování. Pokud potřebujete pořádného lomcováka, nechte se inspirovat.

Tak je černý čaj nejsilnější, nebo ne?

Vzhledem k intenzitě zabarvení si většinou myslíme, že nejvíce povzbuzujících látek obsahují černé čaje, zatímco bílé jich mají nejméně. Je to ovšem jen mýtus, protože síla čaje je podobná jako síla piva – nezáleží na barvě, ale na tom, jaké listy byly použity a jak byl čajovník pěstován.

Obecně se však dají čaje seřadit podle síly takto:

  • Černé čaje
  • Bílé čaje
  • Zelené čaje
  • Bylinné čaje

Stačí prostě déle louhovat

Pokud se potřebujete probrat, nebo prostě jen udržet vzhůru, největšího lomcováka si můžete delším louhováním připravit z černého assamu. Ten má běžný obsah kofeinu 86 mg v průměrném šálku. Hned v závěsu za ním je čínský bílý čaj Bai Mu Dan se 75 mg kofeinu. Mezi velmi silné čaje patří také keňský zelený čaj a černý cejlonský – oba mají asi 58 mg kofeinu.

Ale není to jen kofein, co vás dokáže v čaji pořádně probrat. Pokud si do něho přidáte například koření nebo povzbuzující bylinky, může z vás takový čaj udělat naspeedovanou veverku rychleji a lépe než vysoký obsah kofeinu.

Chai tea nabudí, ale taky pořádně zahřeje

Zkuste si společně s čajem vylouhovat také skořici, kardamom, zázvor, hřebíček a fenykl. Je to skoro děsivá kombinace. Skořice doslova utluče únavu a dodá vám energii. Kardamom detoxikuje tělo a zvedne vám náladu. Zázvor, hřebíček a fenykl tomu dodá poslední tečku – podpoří váš trávicí systém, vyrovná hladinu cukru v krvi a možná se přistihnete, že místo sezení u počítače zuřivě pogujete na oblíbený punk.

Bez maté ani krok!

Dalším zaručeným životabudičem, který je velmi populární mezi těmi, co moc nechodí spát, je maté. Není to vlastně čaj v pravém slova smyslu, protože se vyrábí sušením lístků cesmíny, ale garantujeme vám, že rozdíl nepoznáte, protože jakmile ho vypijete, budete šplhat po stropě.

Maté je dokonalý startovač, protože obsahuje matein, který se velmi podobá kofeinu, ale nevzbuzuje závislost. Kromě nabuzení podporuje maté taky myšlení a vylepšuje paměť. Má ovšem tak silné účinky, že se nedoporučuje vypít ho denně víc než 3 šálky.

Zdroje obrázků:
https://pixabay.com/static/uploads/photo/2014/12/05/02/30/tea-557448_640.jpg
https://pixabay.com/static/uploads/photo/2015/04/22/03/46/da-hong-pao-734225_640.jpg
https://pixabay.com/static/uploads/photo/2015/02/04/13/23/tea-623796_640.jpg