Z rostliny konopí se dá zužitkovat úplně všechno

Z rostliny konopí se dá zužitkovat úplně všechno

autor: | Říj 8, 2021 | Konopí | 0 komentářů

Konopí je velmi stará rostlina, sloužila nám už ve starověku. Díky obsahu THC, které se využívá jako droga, je tato rostlina opředena různými mýty a pověrami. Fakt je ovšem ten, že patří mezi nejlepší rostlinné zdroje. Dá se zužitkovat velmi všestranně a také kompletně celá, což je z ekologického i ekonomického hlediska velké plus.

Konopné oblečení je přirozeně antibakteriální

K nejsilnějším bonusům konopí patří jeho lėčivá moc. Léčba konopím už se místy začíná opět legálně používat při onkologických onemocněních, nemocech pohybového aparátu, nebo na roztroušenou sklerózu. Je velmi pravděpodobné, že se sféra léčby bude nadále šířit a to i u nás.

Konopí je však velmi dobře zpracovatelné jako celá rostlinná masa. Stonky poskytují vlákna, která slouží k výrobě konopných textilií. Tyto látky jsou velmi prodyšné, pevné a odolné. Také dobře drží barvu a nedeformují svůj tvar ani po dlouhé době. V zimě hřejí a v létě chladí. Mají antibakteriální vlastnosti a odolávají dobře plísním.

Dělají se z něho i plasty

Kosmetika z konopí je vysoce kvalitní, a pokud není doparfemovaná jinými složkami, bývá také hypoalergenní. Mast z konopí podporuje léčebné a hojivé procesy kůže a sliznic. Dokáže pomoci při lupénce, akné, různých ekzémech, jizvách nebo opruzeninách. Je vhodná pro suchou i citlivou pleť. Masti z konopí jsou dobré i na bolavé klouby.

Pěstování konopí však dává také materiál na výrobu papíru. Začali ho vyrábět Číňani asi před 2000 lety a byl mnohem trvanlivější než papyrus. Ostatně dřevitý papír se začal vyrábět až v půlce 19. století. Do té doby se dělal ze lnu, bavlny a právě konopí. Konopný papír má mnoho výhod, je vícekrát recyklovatelný než dřevitý, ale hlavně se kvůli němu nemusí kácet lesy.

V současnosti existuje také průmyslové odvětví bioplastů, kde hraje konopí vděčnou a nezastupitelnou roli. Kompozity s obsahem konopných vláken jsou stoprocentně odbouratelné, kompostovatelné a nemají prakticky žádný dopad na životní prostředí. Oproti kompozitům se sklenými vlákny jsou ty konopné lehčí, levnější a energeticky šetrnější.

… a taky staví domy

Dnes umíme dělat také beton s příměsí konopí a stavět z něho domy. Konopný beton má řadu výhod. Stavby z něho jsou přirozeně odvětrávané, nehrozí v nich plísně, tepelně a zvukově izoluje a má také obrovskou tepelnou setrvačnost. Kromě toho je recyklovatelný.

Bonusem této zázračné rostliny je, že je obnovitelným zdrojem energie, protože patří mezi plodiny, nenarušující bilanci CO2 a skleníkových plynů. A co nám po výrobě všech těch věcí z konopí zbyde, můžeme využít doma jako biopalivo, které lze mimo jiné bez úpravy využívat v dieslových motorech.

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0c/Cannabis_sativa_plant_(15).jpg
http://growmart.cz/wp-content/uploads/2013/05/konopna-mast-recept.gif