Cigaretové špičky – elegance a styl

Cigaretové špičky – elegance a styl

autor: | Říj 12, 2021 | Kouření | 0 komentářů

Špička na cigarety je nápaditý módní doplněk, ale také velmi praktická věcička, která slouží jako držák cigarety během kouření. Dnes bývá nejčastěji vyrobena ze dřeva či plastu, ale tradičně jsou cigaretové špičky také kostěné, nefritové nebo ze stříbra. V letech 1910-1970 byly tyto špičky považovány za nezbytnou součást dámské módy.

Nebudete v puse pořád lovit tabák

Cigaretová špička je vlastně úplně jednoduchý držák na cigaretu. Pokud jste někdy kouřili cigarety bez filtru nebo vlastnoručně balené, asi víte, k čemu je takový držák dobrý. Když si totiž dáte cigaretu do špičky, nedostane se vám do pusy tabák, ani se vám nezačne trhat vlhký papírek, který normálně vkládáte mezi rty. Stejně tak můžete dát sbohem nikotinovým skvrnám na prstech, kouř se vám ve špičce příjemně ochladí a taky vám nepůjde rovnou do očí.

Nemáme nejmenší tušení, kdo vlastně první špičku na cigarety vyrobil, ale na začátku 20. století se stala velmi populární a také neodmyslitelným módním doplňkem. Podle mnoha kultovních filmů by se mohlo zdát, že špičky používaly pouze ženy, ale není to pravda. Muži je používali stejně často.

Rozdíl byl pouze v tom, že cigaretové špičky pro dámy bývaly zdobnější a také delší. Mělo to dvě příčiny. Nápadnější špičky v čase boje o ženská práva zdůrazňovaly, že ženy mají tato práva ve společnosti stejná jako muži a také to byl elegantní módní doplněk, který podtrhoval styl své uživatelky. Pánské špičky byly jednodušší a kratší – prostě se měly jen pohodlně držet a používat.

Do opery pouze s 50 cm špičkou

Přestože dnes už nejsou cigaretové špičky téměř povinným módním doplňkem, rozhodně neustrnuly ve vývoji. Pořád jsou odrazem osobnosti a vkusu svého majitele a škála materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, se rozšířila. Vyrábějí se z přírodních materiálů jako je dřevo, jantar nebo kost, ale i z umělých, jako je akryl nebo ebonit. Vzácnější kusy mohou být ze smaltu, želvoviny nebo slonoviny. Bývají také zdobené drahými kovy nebo kameny.

Délka cigaretových špiček bývala různá a dokonce byla i něco jako předpisová délka pro různé příležitosti. Dámská špička na každodenní použití měla méně než 10 cm, stejně jako pánské špičky. Ovšem večerní dámská špička mohla mít až 15 cm, špička do divadla mezi 25 a 35 cm a do opery od 40 do 50 cm.

Pořád jsou symbolem hvězd

Cigaretové špičky byly symbolem krásy a jakéhosi tajemství, které využívalo mnoho slavných žen, ale i mužů. Kdysi byly neodmyslitelně spjaty s Audrey Hepburnovou, Jayne Mansfieldovou, Ritou Hayworthovou a dnes třeba se Scarlett Johanssonovou. Mezi muže, kteří používali cigaretovou špičku, patří například Franklin D. Roosevelt, Ian Fleming, nebo Tennesse Williams.

Dnes tyto špičky na cigarety vyrábí různé společnosti, ale i jednotliví mistři. Jejich cena závisí zcela na použitém materiálu a kvalitě výroby. Jen si vybrat podle svého vkusu. Jen vám nedoporučujeme používat cigaretové špičky s umělohmotnými komponenty, protože ty při zahřívání uvolňují látky, škodící našemu zdraví.

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/jimcompanik/8518820616/
https://www.flickr.com/photos/bergie/3330699595/