Tibetské mísy vás vyléčí zvukovými vibracemi

Tibetské mísy vás vyléčí zvukovými vibracemi

autor: | Říj 23, 2021 | Orient | 0 komentářů

Jejich původ není znám. Existuje teorie, že se vyvinuly z žebráckých misek, ale proti tomu hovoří fakt, že kov je pro misku na jídlo nepříliš praktický materiál. Možná je dobře, že jejich původ zůstává zahalen tajemstvím, tajemno patří k pocitu naprostého okouzlení, když se hudba tibetských mis dotkne vaší duše.

Vibrace do nás vstupují vzduchem

Podle východní filozofie všechno vzniklo z prvotního posvátného zvuku óm. A všechno na tomto světě má také nějakou vibraci, ať je to živé, nebo ne. Zvuk je vlnění a to se nejlépe šíří v kovech, čehož jsou právě tibetské mísy důkazem. Pokud do nich nalejete vodu a budete na ně hrát, hladina se začne chvět a postupně se na ní utvoří pravidelné vzorce.

Vibrace tibetské mísy jsou stejné s vibracemi lidského těla a při hraní do nás také přechází, ať už vzduchem, nebo přímo dotykem, pokud jsme ten, kdo hraje. Přenos vibrací přímo z tibetské mísy pociťujeme napřed jako brnění v místech, kde se mísy dotýkáme, ale toto brnění se rychle rozšíří po celém těle. Opravdový mistr pak dokáže vibrace vidět.

Aby naše hra na tibetskou mísu byla léčivá, nemusíme být léčiteli a vědět cokoliv o tocích energie nebo čakrách. Hudba tibetských mis se prostě šíří do okolí a doléhá přesně tam, kde je jí třeba. Kam vstupuje její vibrace, tam harmonizuje.

Mísy synchronizují naše hemisféry

Vibrace tibetských mis jsou využívány v léčitelství, terapiích a diagnostice. Někdy se mísy přikládají a rozeznívají přímo na části těla, ve které sídlí problém, aby tam harmonizovaly toky energie. Také se používají při meditacích a různých obřadech. Jejich zvuk je často ještě podpořen zpěvem manter.

Zvuk mis funguje pravděpodobně tak, že synchronizuje mozkové vlny i hemisféry, a zklidňuje a uvolňuje nás. Existují i teorie o tom, jak některé tóny masírují buňky a pomáhají tělu nalézt jeho přirozenou původní frekvenci.

Disharmonie? Kdepak, multiharmonie!

Dalo by se říct, že se naše hudba vývojem okleštila. Aby spolu ladily různé nástroje, začaly se používat kratší intervaly, než je přirozené. Tím jsme se však vlastně ochudili o některé zvukové frekvence. Tibetské mísy a taky gongy však tuto bariéru překračují a hrají zcela přirozenou hudbu, která nám už zní naprosto jinak než ta, na kterou jsme zvyklí. Někdo by mohl říct, že je to disharmonie, ale jde spíš o multiharmonii.

Dnes je druhů tibetských mis nepočítaně, protože každá kultura do nich vtiskla svá specifika. Liší se velikostí, tvarem, tloušťkou a všechny tyto vlastnosti mají vliv na výsledný zvuk a tedy i na energetické působení mísy. Nejžádanějšími tibetskými mísami jsou kovové z Nepálu. Jsou nenápadné, bez zdobení, ale nejkvalitnější.

Hraní na tibetské mísy a naslouchání jejich vibracím má vliv na naši psychiku i fyzickou kondici. Pročišťují nám mysl a harmonizují průtok energií, což nám přináší jakousi vnitřní lehkost, kterou pak přenášíme do vnímání každodenního života.

Zdroje obrázků:
https://pixabay.com/cs/tibetsk%C3%A9-zp%C4%9Bv-m%C3%ADsa-buddhismus-668172/
https://pixabay.com/cs/tibetsk%C3%A1-m%C3%ADsa-zp%C3%ADvaj%C3%ADc%C3%AD-m%C3%ADsy-233991/